• Niedługo: Stany Zjednoczone, Węgry, Chorwacja, Słowenia

Województwo łódzkie

miasto Łódź > Bałuty

05/05/2013 GPS N: 51º48'33.56'' E: 19º26'19.4'' wyświetlono 360 razy

Rozszerzone Więzienie Policyjne Radogoszcz (Erweitertes Polizeigefängnis, Radegast) przy ul. Zgierskiej 147, to nazwa dawnego hitlerowskiego więzienia policyjnego dla mężczyzn. Utworzone zostało w lipcu 1940 r. na terenie fabryki włókienniczej Samuela Abbego. Głównym celem powstania obiektu było przetrzymywanie więźniów do kilku miesięcy, w celu oczekiwania na procesy sądowe lub do ich dalszego transportu do właściwych więzień lub obozów koncentracyjnych. W 1943 r. funkcję rozszerzono o obóz pracy karnej. Radogoszcz nie był obozem masowej zagłady. Natomiast również ginęli tu ludzie.
Szacuje się, że przez cały okres funkcjonowania hitlerowskiego więzienia przeszło przez nie około 40 000 osób. Największa tragedia zdarzyła się kilkadziesiąt godzin przed wkroczeniem Armii Czerwonej do Łodzi 19 stycznia 1945 r. W nocy z 17 na 18 stycznia nastąpiła masakra więźniów poprzez podpalenie budynku. Zginęło wtedy około 1500 osób, kilkadziesiąt osób przeżyło. Była to jedna z największych zbrodni niemieckich dokonanych na terenach Polski na zachód od Bugu.
Obecnie budynek więzienia już nie istnieje, została z niego tylko klatka schodowa oraz parterowy budynek, w którym obecnie mieści się muzeum. 

Komentarze (0):

Nie dodano jeszcze żadnych komentarzy.