• Zaplanowane wyjazdy: na razie bez planów

Kilka słów o mnie

Tak jak adres strony wskazuje mam na imię Jurek. Mam czterdzieści kilka lat, pochodzę z Białej Podlaskiej, w pobliżu granicy z Białorusią, a mieszkam w Łodzi.

Mam kilka zainteresowań, a dwa z nich to podróżowanie i fotografia. Początkowo stworzyłem tę stronę z myślą, aby podzielić się ciekawymi miejscami na Południowym Podlasiu. Później zacząłem też zamieszczać zdjęcia z całej Polski i podróży po świecie. Obecnie staram się ograniczać ilość zdjęć w galeriach i wrzucać tylko z miejsc, które są warte zobaczenia.

Odnośnie wyjazdów za granicę, to od wielu lat robię to na własną rękę. Szukam tanich przelotów i noclegów, czasami śpiąc u znajomych, w schroniskach czy pod namiotem. Lubię próbować lokalnych kuchni, dlatego zamieszczam też fotografie jedzenia. Jak do tej pory za najlepszą kuchnię mogę uznać japońską, głównie za owoce morza. Do swoich wojaży prawie zawsze przygotowuję się wcześniej. Przed dłuższym wyjazdem googluję, przeszukuję serwisy innych podróżników, przeglądam mapy i wyznaczam trasy. Dzięki temu czas spędzony w podróży spędzam efektywniej, choć może mniej spontanicznie. Chociaż tak naprawdę wszystko zależy od kierunku. Miasta odwiedzam zazwyczaj w weekendy lub w święta.

Co do fotografii, to zajmuję się nią wyłącznie amatorsko i traktuję jako hobby. Szkolę swój warsztat samodzielnie (polecam m.in. serwis Szeroki Kadr). Od wielu lat korzystam z lustrzanek Nikona. Jako temat zdjęć najbardziej interesuje mnie przyroda. Swoje zdjęcia podpisuję pseudonimem taipan.


Do tej pory odwiedziłem:
10 z 51 stanów w USA
17 z 61 parków narodowych w USA
64 ze 194 uznawanych państw
11 z 23 parków narodowych w Polsce
4 z 7 kontynentów
15 z 16 województw w Polsce
124% - odległość do księżyca pokonana w samolocie

Ulubione kraje

Kioto

Japonia

Japonia to przede wszystkim niesamowicie dobra i różnorodna kuchnia, raj dla fanów owoców morza, do których się zaliczam. Po Kraju Kwiątnej Wiśni podróżuje się bezstresowo. Do tego dobrze zachowana historia, a także dziwne zwyczaje, tak różne od tych, które znamy w Polsce. Numer jeden na liście.

Tulum

Meksyk

Za niebywałą przyrodę, malownicze plaże, wyluzowanych ludzi, kolorowe i różnorodone miasta. Jedno z najbardziej relaksujących miejsc, w jakich do tej pory byłem.

Park narodowy Yellowstone

Stany Zjednoczone

Za bezkresne przestrzenie, bajeczne i bardzo różnorodne krajobrazy, Nowy Jork i Chicago, dobre sklepy z odzieżą :)

Stambuł

Turcja

Mam sentyment do tego kraju, a szczególnie do Stambułu. Właśnie tutaj wyruszyłem w swoją pierwszą dłuższą podróż za granicę. Świetna kuchnia, na czele z baklawą, manti i kebabami wszelkiej maści, a do tego soki z granatów... Że o widokach i fascynującej historii już nie wspomnę.

Moje zdjęcia zostały opublikowane w m.in.


Zdjęcie wprowadzające do książki

Opowieści o dawnym Janowie
autorstwa Roman Petrynik, Piotr Strzałkowski


Kraina Bugu
Numer 07/2013 (lato)


Kraina Bugu
Numer 10/2014 (wiosna)


Zumi lokalizator internetowy
Zdjęcie tła na stronie miasta Biała Podlaska

Mapa ciekawych miejsc na świecie, które chciałbym zobaczyć

Poniżej znajduje się mapa świata z zaznaczonymi miejscami, które chciałbym zobaczyć. Dodaję nowe punkty, kiedy tylko natknę się na coś interesującego. I później żyję nadzieją, że kiedyś je zobaczę :)