• Zaplanowane wyjazdy: na razie bez planów
Stany Zjednoczone (stany Nowy Jork, Kolorado, Utah, Wyoming) i Kanada

sierpień 2016

Stany Zjednoczone Kanada

Nowy Jork (stan)
Kolorado
Utah
Wyoming

Słowo wstępu

To była moja kolejna podróż do Ameryki. Ten wyjazd był jednym z najbardziej udanych w moim życiu. Stany Zjednoczone mają przepiękną przyrodę i polecam zobaczyć ją na własne oczy. Tym razem skoncentrowałem się na amerykańskim paśmie Gór Skalistych i okolicach. Spotkanie z wieloma dzikimi zwierzętami w parku Yellowstone jest niesamowitym przeżyciem. Wodospad Niagara, o którym wcześniej słyszałem opinie, że jest komercyjny, okazał się świetnym miejscem. Nowy Jork widziałem już wcześniej i cały czas jest wyjątkowy :) Odwiedziłem również parki narodowe Arches i Canyonlands, w których byłem w 2010 roku, i zdania nie zmieniłem, że są nadzwyczajne. Mam nadzieję, że kiedyś uda mi się udać na dłuższy trekking w południowe części Utah i północne Arizony, które obfitują w przepiękne formacje skalne. Co do Kanady, drugiego największego kraju świata, to zobaczyłem tylko znikomy wycinek - miasto Toronto. Jeśli przyroda w Kanadzie wygląda jak u południowego sąsiada, no to jest szansa, że wrócę :)

Kilka porad

Transport

  • W USA komunikacja publiczna, poza największymi miastami, jest bardzo słaba. Najwygodniej jest wypożyczyć auto. Jeśli wybierasz się w rejony górskie szczególnie jak Yellowstone, czy Góry Skaliste to warto wziąć samochód z większym silnikiem np. SUV'a.

Inne

  • W namiot i sprzęt pod namiot można tanio zaopatrzyć się w Walmart'ach Supercenter. Wyjątek stanowią śpiwory przystosowane do niskich temperatur.
  • Ceny noclegów w Nowym Jorku są wysokie. Na stronach rezerwacyjnych typu Booking.com w przeddzień lub kilka dni wcześniej można spotkać się z dużymi promocjami hoteli na Manhattanie, szczególnie przy Times Square. Warto sprawdzać to na bieżąco.
  • Jeśli planujesz przyjechać późno na nocleg w motelu lub na polu namiotowym, których recepcja nie działa 24 godziny na dobę, to często klucze z instrukcją są zostawiane przy recepcji. Warto wcześniej dowiedzieć się jak to działa w konkretnym miejscu.

Plan podróży

# Plan
Dzień 1Przylot po południu do Nowy Jorku:
- zameldowanie się w hotelu i zostawienie rzeczy;
- przejazd pod Brooklyn Bridge i spędzenie wieczoru w tym miejscu.
Dzień 2Wczesny wylot z Nowego Jorku do Buffalo:
- wypożyczenie samochodu na lotnisku.
Wyjazd do Kanady do Toronto:
- przepłynięcie promem na Ward's Island, wypicie kawy i powrót do miasta;
- spacer po centrum Toronto;
- St. Lawrence Market (nie polecam);
- The Distillery Historic District.
Przejazd do miasta Niagara Falls po stronie kanadyjskiej nad Wodospad Niagara (widok nocą).
Powrót do USA i do hotelu w Buffalo
Dzień 3Przejazd do miasta Niagara Falls po stronie amerykańskiej nad Wodospad Niagara. Oprócz zwiedzania z góry, dodatkowo przepłynięcie promem pod wodospady.
Zakupy w outlecie - specjalnie mniej ubrań wziąłem z Polski ;)
Oddanie auta w wypożyczalni na lotnisku.
Powrót do hotelu w Buffalo.
Dzień 4Wczesny wylot z Buffalo do Denver z przesiadką w Chicago.
Wypożyczenie auta Nissan Rouge (polecam SUVy ze względu na bardzo górzyste tereny w stronę Utah).
Zakupy w Wallmarcie całego ekwipunku do spania pod namiotem, z wyjątkiem śpiworu przywiezionego z Polski.
Niestety samolot miał kilkugodzinne opóźnienie i dlatego nie do końca udał się plan zwiedzania w tym dniu. Planowałem przejechać podrzędnymi drogami z Colorado Springs do Aspen przez Góry Skaliste oraz zobaczyć miasteczko Fairplay (które było inspiracją dla miasteczka South Park). Niestety dzień okazał się zbyt krótki, i do Glenwood Springs pojechałem autostradą przez Denver.
Zwiedzanie Garden of the Gods w Colorado Springs.
Nocleg w pięknym Glenwood Springs.
Dzień 5 Przejazd do Handing Lakes (ze względu na duże zainteresowanie tym miejscem polecam wczesny wyjazd) i około 3 godzinny trekking.
Przejazd do parku narodowego Black Canyon of the Gunnison do jej północnej części (North Rim), mniej odwiedzanej. Park jest dosyć mały, więc dużo czasu na zwiedzanie nie potrzeba. Droga do i po parku jest częściowo gruntowa.
Przejazd do Colorado National Monument (dla zainteresowanych podlega pod Annual Pass).
Późny przyjazd do Moab w Utah i zakwaterowanie na polu namiotowym w pobliżu parku Arches.
Dzień 6Przejazd do parku narodowego Arches National Park i zwiedzenie m.in.:
- Park Avenue,
- Balanced Rock,
- dłuższy trekking do Eye of the Whale Arch (dojazd możliwy jest tylko samochodami terenowymi z bardzo wysokim podwoziem),
- North i South Window,
- Delicate Arch Viepoint,
- Sand Dune Arch,
- Broken Arch,
- częściowo Devils Garden Trailhead.
Przejazd po południu do parku narodowego Canyonlands i zwiedzanie m.in.:
- kanion w okolicach Visitor Center;
- Shafer Canyon Overlook,
- Mesa Arch,
- Green River Overlook,
- Grand View Point.
Późny przyjazd do Torrey i nocleg.
Dzień 7Przejazd z Torrey do parku narodowego Capitol Reef i zwiedzanie parku w okolicach drogi numer 24. Przejazd drogą Scenic Drive do Pioneer Register, skąd dalej był godzinny trekking do Tanks.
Przejazd do Mirror Lake Scenic Byway przez okolice Salt Lake City. Oprócz Mirror Lake, zobaczyłem jeszcze Pass Lake oraz Butterfly Lake.
Przejazd do Kammerer w Wyoming i nocleg.
Dzień 8Wczesny przejazd do Jackson i drugie śniadanie w tym ładnym mieście.
Przejazd do parku narodowego Grand Teton i zwiedzenie m.in.:
- T.A. Moulton Barn;
- Jenny Lake, przepłynięcie promem na trekking w górach do Inspiration Point i powrót;
- Willow Flats Overlook.
W czasie mojego zwiedzania park Grand Teton był w dużej części przysłonięty smogiem. W tym dniu, w południowej części sąsiedniego parku Yellowstone wybuchły duże pożary. Przez to też droga z Grand Teton do Yellowstone była zamknięta jeszcze przez wiele dni. Pojechałem do najbliższgo następnego wjazdu do parku Yellowstone, który prowadzi przez Idaho do West Yellowstone (około 2,5-3 godzin do wjazdu do parku). Kolejne 3 noce były pod namiotem w Grant Village Campground. Ze względu na bardzo duże rozmiary tego parku polecam spanie na terenie parku lub ewentualnie w West Yellowstone. Dla planujących spanie pod namiotem, w sierpniu temperatury nocą były do -5*C, więc warto się przygotować.
Dzień 9Zwiedzanie południowej, zachodniej i północno-zachodniej części parku narodowego Yellowstone (od Grant Village do miasta Gardiner w Montanie). Nocleg pod namiotem w Grant Village.
Dzień 10Zwiedzanie wschodniej i północno-wschodniej części parku Yellowstone (od Grant Village do miasta Silver Gate w Montanie) i częściowo przejazd trasą widokową BearTooth Hwy poza parkiem. Ponadto przejazd wieczorem do West Yellowstone na ciepłe jedzenie. Nocleg pod namiotem w Grant Village.
Dzień 11Bardzo wczesny wyjazd z parku Yellowstone do Denver. Ze względu na zamknięty południowy wjazd jechałem do Boulder przez miasto Cody, co zajęło mi około 10 godzin drogi. Spacer i jedzenie w Boulder. Nocleg w Longmont.
Po drodze mija się ciekawy Wind River Canyon oraz Hell's Half Acre.
Dzień 12Przejazd do parku narodowego Gór Skalistych (Rocky Mountain). Zwiedzenie: Sprague Lake, Bear Lake, Nymph Lake, Dream Lake, Moraine Park, Many Parks Curve Overlook. Ze względu na fatalną pogodę (olbrzymie opady deszczu) jaka pojawiła się przy Dream Lake nie kontynuowałem dalszego trekkingu. Dla zainteresowanych wspomnę, że parking przy Bear Lake jest niesamowicie mocno oblegany, przez ponad godzinę nie byłem w stanie zaparkować na żadnych z bliższych parkingów. Dlatego jeżeli nie zastanie się tam miejsca należy udać się od razu do punktu "Park & Ride" znajdującym się w pobliżu Glacier Basin i stamtąd przyjechać autobusem.
Przejazd do hotelu w mieście Denver, zostawienie rzeczy. Oddanie samochodu w wypożyczalni. Przejazd na lotnisko a stamtąd transfer do hotelu (bez bagaży).
Dzień 13Bardzo wczesny wylot z Denver do Nowego Jorku (bezpośrednio). Zakwaterowanie przy Times Square (często można znaleźć duże promocje w ostatniej chwili). Spacer głównie po Dolnym Manhattanie i zakupy.
Dzień 14Spacer po Manhattanie i po południu wyjazd na lotnisko JFK. Nocny wylot bezpośrednio do Warszawy.

Mapa

 

Kanada

 

Toronto

 

Wodospad Niagara (Niagara Falls)

 

Stan Nowy Jork

 

Wodospad Niagara (Niagara Falls)

 

Nowy Jork (miasto)

 

Stan Kolorado

 

Boulder (miasto)

 

Rocky Mountain National Park (Park Narodowy Gór Skalistych)

 

Garden of the Gods

 

Hanging Lake (Glenwood Canyon) i okolice

 

Black Canyon of the Gunnison National Park

 

Colorado National Monument

 

Stan Utah

 

Moab (miasto)

 

Arches National Park

 

Canyonlands National Park

 

Capitol Reef National Park

 

Mirror Lake Highway Scenic Drive (Scenic Byway)

 

Stan Montana

 

West Yellowstone (miasto)

 

Stan Wyoming

 

Jackson (miasto)

 

Grand Teton National Park

 

Yellowstone National Park

 

Droga z Yellowstone do Denver

 

Wind River Canyon

 

Hell's Half Acre

 

Jedzenie 

Komentarze (0):

Nie dodano jeszcze żadnych komentarzy.

Podobne podróże:

Zobacz

Stany Zjednoczone (Nowy Jork, Nowy Orlean, stany Kalifornia, Nevada, Arizona, Utah)

Zobacz czerwiec / lipiec 2019

Zobacz

Stany Zjednoczone (Chicago oraz stany Kalifornia, Nevada, Utah i Arizona)

Zobacz kwiecień / maj 2014

Zobacz

Stany Zjednoczone (Nowy Jork)

Zobacz listopad 2013

Zobacz

Stany Zjednoczone (stany Kalifornia, Nevada, Utah, Arizona)

Zobacz wrzesień / październik 2010