Stambuł (Turcja)

marzec 2018

Słowo wstępu

Stambuł jest jednym z moich ulubionych na świecie miast. Bardzo dobra kuchnia, w tym dziesiątki rodzajów kebabów, pierożki manti, świetne zupy, i wiele wiele innych, ale przede wszystkim baklawy, które w Stambule smakują najlepiej. Miasto jest pełne historii i zabytków. Obecnie lira turecka jest tania (0,89 PLN), więc cenowo jest dość atrakcyjnie. Na pewno będę jeszcze tu wracać.

Kilka porad

Informacje praktyczne

  • Jeśli poruszasz się komunikacją publiczną warto zakupić istanbulkart. Doładowujesz ją dowolną kwotą. Koszty korzystania z komunikacji z ww. kartą są o wiele tańsze niż kupowanie pojedynczych biletów. Ponadto na jednej karcie może jeździć wiele osób. Po prostu przy wejściu do metra, tramwajów czy autobusów odbija się kartę w czytniku i pobierana jest opłata. Można odbić kartę kilka razy.
  • Po zmroku lepiej nie zapuszczać się w ciemne zaułki miasta :)
  • Promy z części europejskiej na azjatycką odpływają z wielu miejsc, ale głównie z okolic mostu Galata. Najpopularniejszą częścią azjatycką jest Kadıköy, gdzie jest wiele restauracji. Promy nie są drogie i kosztują kilka lirów.
  • Najlepszym zakwaterowaniem w celach turystycznych są okolice Hagia Sofii, niedaleko trasy tramwajów (są to bezpieczne okolice).
  • Z lotniska Stambuł-Atatürk (IST) do zabytkowego dystryktu Fatih można dostać się metrem a następnie tramwajem. Najlepiej na tramwaj przesiąść się na stacji Zeytinburnu. Stacja końcowa metra Aksaray a przystanek tramwajowy Aksaray znajdują się w oddaleniu i trzeba pokonać większą odległość.

Zobacz

Stambuł (Turcja)

Zobacz marzec 2018

Zobacz

Stambuł (Turcja)

Zobacz styczeń 2015

Zobacz

Turcja

Zobacz lipiec 2005

Mapa podróży 

Dystrykt Fatih

 

Dystrykt Beyoğlu

 

Dystrykt Beşiktaş

 

Dystrykt Kadıköy (Azja)

 

Jedzenie
Dodaj komentarz: 

Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone gwiazdką *. Twój adres email nie zostanie opublikowany, nie jest też wymagany.
 

Komentarze (0):

Nie dodano jeszcze żadnych komentarzy.

Udostępnij: