• Zaplanowane wyjazdy: Włochy, Macedonia Północna, Armenia, Indie
Mińsk (Białoruś)

listopad 2018

Słowo wstępu

Mimo tego, że mam niedaleko do granicy z Białorusią, to po raz pierwszy zawitałem do tego kraju i to przylatując z Warszawy. Lądując w Mińsku nie potrzebna jest wiza ani voucher, wystarczy tylko paszport i ubezpieczenie. Stolica naszego sąsiada jest miastem z silnie socrealistyczną, modernistyczną, majestatyczną zabudową, co stanowi też jego urok. Pierwsze co się rzuca w oczy, to niesamowita czystość na ulicach. Drogi i chodniki są szerokie, przez co nie ma ścisku. Chociaż prawdę mówiąć podczas mojej wizyty na ulicach widziałem niewielu ludzi, jak na dwumilionową stolicę. Być może mieszkańcy spędzali czas w centrach handlowych albo całkiem niezłych restauracjach? Białorusini są z zasady spokojni i uprzejmi. Mało osób zna angielski, ale znając podstawy rosyjskiego bez problemu można się dogadać. Nie wspominając już o języku białoruskim, który jest bardzo podobny do polskiego. W restauracjach kultywuje się zwyczaj, który w Polsce prawie zaginął, a mianowicie ubrania zostawia się w szatni. Białoruś nie jest zamkniętym do końca krajem, o czym mogą świadczyć sieci amerykańskich fastfoodów na każdym kroku, czy sklepy zachodnich firm, w tym polskich. Szokują niskie ceny wódki, które są zbliżone do ceny wody :) Prawie wszędzie można płacić kartą. Spacerując po mieście zastanawiałem się, dlaczego prawie nie ma żadnych turystów? A szkoda, bo Mińsk jest naprawdę przyjemnym miastem do odwiedzenia na weekend.

Kilka porad

Transport

  • Polacy nie potrzebują wizy na terytorium Republiki Białorusi jeśli ląduje się w porcie lotniczym w Mińsku. Obecnie można przebywać na terenie kraju do 30 dni (przed 27.07.2018 r. było 5 dni). Więcej aktualnych szczegółów można znaleźć na stronie Poradnika MSZ - Polak za granicą. Osoby planujące pozostać na terytorium Republiki Białorusi powyżej 5 dni muszą dokonać rejestracji (meldunku czasowego) w lokalnym organie MSW. W przypadku mieszkania w hotelach, hostelach, sanatoriach - rejestracji dokonuje ich administracja. Przy wjeździe trzeba okazać ubezpieczenie dedykowane dla terytorium Republiki Białorusi. Takie polisy wystawia m.in. TU Europa S.A., jest ono w języku polskim i rosyjskim. Jeżeli nie masz ubezpieczenia to na lotnisku po wyjściu z samolotu można je kupić tanio (około 2-3 USD) na lotnisku przed kontrolą.
  • Na lotnisku kontrola bagażu odbywa się za zamkniętymi drzwami przed innymi pasażerami. Wcześniej sprawdzany jest paszport i karta pokładowa (najlepiej jeśli jest wydrukowana). Wydłuża to nieco kontrolę, dlatego warto być kilku minut wcześniej.
  • Z międzynarodowego lotniska w Mińsku na Centralny Dworzec Autobusowy (obok stacji kolejowej) można dostać się trzema autobusami nr 300Э, 1400TK lub 1430TK. Po drodze autobusy nr 300Э, 1400TK zatrzymują się na pierwszej stacji metra linii niebieskiej Уручча (Uruczcza). Autobus nr 1430TK zatrzymuje się na pierwszej stacji metra linii czerwonej Магілёўская (Mogilevskaya). Bilet w jedną stronę kosztuje 4 BYN (około 7 zł). Czas dojazdu to około 1 godzina. Więcej informacji jest na stronie lotniska http://airport.by/en/transport/regular-route-bus.

Informacje praktyczne

  • Wymiana waluty odbywa się w bankach, które są również na lotnisku. Kurs jest wszędzie korzystny.

Koszty podróży

Poniżej znajduje się moje bardzo subiektywne porównanie cen zastanych w miejscu podróży do cen jakie mamy w Polsce. Wartość 100% to ceny tak jak w Polsce. Kolor zielony oznacza, że pozycja jest tańsza. Kolor czerwony oznacza, że pozycja jest droższa. Im bliżej 0% tym jest taniej.
Noclegi - 90%
Transport - 60%
Jedzenie - 90%

Mapa





 

Spacer po centrum miasta

 
Wyspa Łez na rozlewisku rzeki Świsłocz
 
Płaczący Anioł Stróż na Wyspie Łez
 
Wnętrze kaplicy na Wyspie Łez - pomnika poświęconego żołnierzom białoruskim poległym w Afganistanie
 
Słup graniczny z 1989 r. z napisem CCCP na moście obok Wyspy Łez
 
Troickie Przedmieście i rzeka Świsłocz
 
Narodowy Akademicki Teatr Wielki Opery i Baletu
 
Kamienice na Troickim Przedmieściu. Co ciekawe po Mińsku jeżdżą trolejbusy (na zdjęcu widoczna sieć trakcyjna)
 
Sobór Ducha Świętego w Mińsku z XVII w.
 
Pomnik w pobliżu Soboru Ducha Świętego
 
Pomnik "Miejskiej wagi" na Górnym Mieście, przedstawiający trzech mieszkańców ważących swoje mienie
 
Ratusz miejski po lewej
 
Flagi białoruskie na placu Październikowym z pałacem kultury związków zawodowych w tle
 
Główna ulica Mińska - Prospekt Niepodległości
 
Scena z życia ZSRR (CCCP) przy wejściu do stacji metra Kastrycznickaja. 11 kwietnia 2011 r. na stacji miał miejsce zamach terrorystyczny. W wyniku eksplozji bomby zginęło 15 osób, a 204 zostały ranne.
 
Stacja metra Kastrycznickaja
 
Czerwona zabudowa przy ulicy Lenina
 
Siedziba Komitetu Bezpieczeństwa Państwowego (KGB) Republiki Białorusi
 
Pomnik Feliksa Dzierżyńskiego - twórcy i szefa pierwszych sowieckich organów bezpieczeństwa: Czeka, GPU i OGPU
 
Schody wyjściowe z podziemnego centrum handlowego Stalica, z zarysem Białoruskiego Państwowego Uniwersytetu Pedagogicznego im. Maksima Tanka w tle
 
Olbrzymi pomnik Lenina z Domem Rządowym (parlamentem) Republiki Białorusi w tle
 
Kościół katolicki św. Szymona i św. Heleny, zwany czerwonym kościołem
 
Pomnik Adama Mickiewicza
 
Sowiecki krajobraz bloków
 
Ulica Niemiha o zachodzie Słońca
 
Rzeźba Sowieckiego Domu Mody i kontrastujące KFC
 
Modernistyczny budynek Kino Moskwa
 
Rzeźba na Białoruskim Muzeum Narodowe Wielkiej Wojny Ojczyźnianej
 
Brama wejściowa do dużego parku Pieramohi
 
Cerkiew św. Marii Magdaleny
 
Hotel Białoruś, w którym spędziłem 2 noce
 
Majestatyczny, długi apartamentowiec nad rzeką Świsłocz
 
Podświetlone Troickie Przedmieście oraz most łączący Wyspę Łez z lądem
 

Jedzenie

 
Podobnie jak w Rosji czy na Ukrainie popularnymi zupami jest barszcz (na zdjęciu) czy solanka
 
Podobnie jak w Polsce wieprzowina na Białorusi jest bardzo popularna. Ale jeszcze częściej można spotkać placki ziemniaczane.
 
Białoruskie produkty: niezła czekolada, chałwa, biela-kola, napój gruszkowy, dobry sok i niesamowicie niedobry krem-soda o smaku... deseru


 

Komentarze (0):

Nie dodano jeszcze żadnych komentarzy.

Podobne podróże:

Zobacz

Brześć (Białoruś)

Zobacz październik 2019